Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
41 postów 27 komentarzy

Opracowanie Stan Rzeczy

Stan Rzeczy - Opracowanie Stan Rzeczy - Mieczysława Kowalskiego

Podświadomość – pojęcia ogólne

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na ogół niższe Ja chętnie wykonuje polecenia średniego Ja, ale czasami “ma opory” z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Najczęściej owe “opory” występują właśnie w kontaktach z Najwyższym Ja.

Aby to zrozumieć, należy dobrze poznać naturę swojego najniższego Ja i, jeśli takie “opory” występują, należy nauczyć się współpracy z nim. Najniższe Ja jest jakby sługą dla pozostałych Ja, wykonuje ich polecenia, służy im. Wykonuje wiele bardzo ważnych prac. To ono panuje nad wszystkimi procesami zachodzącymi w ciele bez udziału naszej woli, a więc bez udziału średniego Ja. Ono więc zajmuje się oddychaniem, krążeniem krwi, trawieniem, itp.

Była już mowa o tym, że niższe Ja jest siedzibą uczuć. To ono kieruje naszymi emocjami.
To ono roni łzy i śmieje się. Jeśli ktoś się o tym przekonać, niech spróbuj sam – niech spróbuje przez rozum a więc przez średnie Ja płakać. Jest to niemożliwe. Łzy nie popłyną wcześniej, dopóki nie wzbudzi się w sobie uczucia smutku, a to praca, którą wykonuje niższe Ja. W tym przypadku może ono usłuchać średniego Ja i wytworzyć na jego polecenie to uczucie smutku, ale po pierwsze wcale to nie jest takie łatwe, a po drugie bez udziału niższego Ja (bez tego nawet “sztucznego” uczucia smutku) jest to niemożliwe. Niektórzy ludzie z pewnością zaobserwowali u siebie śmiech lub łzy, których nie chcieli (a więc bez udziału średniego Ja). To właśnie ich niższe Ja zareagowało potokiem łez na jakąś sytuację przeżytą podczas oglądania filmu, czytania książki, czy też uczestniczenia w jakimś zdarzeniu.
W takiej sytuacji średnie Ja uznaje te uczucia za niechciane, stara się ukryć łzy, czy powstrzymać śmiech. W takiej sytuacji wyraźnie ujawnia się samodzielna działalność naszego niższego Ja.
Miłość, nienawiść, złość, strach, wszystkie te uczucia pochodzą od niższego Ja. A czasem są tak silne, że średnie Ja nie potrafi nad nimi zapanować. Ba, bywa i tak, że średnie Ja przyłącza się do tych bardzo silnych emocji i działa pod wpływem niższego Ja.
Zrozumienie tego jest bardzo ważne, gdyż to uleganie wpływom niższego Ja najczęściej nic dobrego w życiu nie przynosi, wręcz przeciwnie - najczęściej prowadzi na manowce, a w naszym życiu pojawiają się kłopoty, zwłaszcza wtedy, gdy średnie ja traci kontrolę.
To wtedy, gdy niższe Ja przestanie wytwarzać uczucia i gdy do głosu dochodzi średnie Ja - wtedy właśnie żałujemy swoich reakcji, swojej złości, swoich słów, swoich czynów.
Najważniejsze zadanie średniego Ja polega na opanowaniu niższego Ja i uniemożliwieniu mu porywania całego człowieka. Tym właśnie człowiek różni się od zwierząt.
Jeśli u człowieka wyłącznie panuje niższe Ja, to jego życie bardziej przypomina życie zwierzęcia.Kolejną ważną cechą niższego Ja jest przyjmowanie wrażeń zmysłowych przez odpowiednie zmysły i przedkładanie ich średniemu Ja do wytłumaczenia.
Na przykładzie wrażeń wzrokowych można to działanie niższego Ja porównać do działania kamery filmowej, która rejestruje wszystko po kolei, a dopiero z tych obrazów średnia Jaźń wybiera to, co ważne, czy godne zainteresowania i ocenia to, myśli, co zrobić z otrzymanymi wrażeniami i nakazuje działanie, jeśli zachodzi tego potrzeba.
Kolejną bardzo ważną cechą niższego Ja jest pamięć. Pamięć każdego wrażenia i każdej myśli, także tej, której średnie Ja nie poddało ocenie w momencie powstania. Niższe Ja te wszystkie wrażenia rejestruje w postaci zespołów, które kapłani przedstawiali jako symboliczne grona lub grudki złożone z małych okrągłych elementów - przypominających winogrona. Pamięć wbrew powszechnym sądom jest domeną nie średniej jaźni, lecz podświadomości.
Na polecenie średniego Ja niższe Ja wydobywa z pamięci potrzebne wrażenia. Czasem czyni to tak szybko, że mamy wrażenie, iż to średnie Ja zawiaduje pamięcią.
Bywa w życiu tak, że człowiek nie może sobie czegoś przypomnieć, np. nazwiska jakiegoś człowieka. Po pewnym czasie, kiedy już zapomnieliśmy, że zastanawialiśmy się nad tym, nagle olśnienie - nazwisko przychodzi nam do głowy. To właśnie w tym momencie podświadomość wykonała swoje zadanie, choć w tym czasie średnie Ja już zajmowało się innymi sprawami. Lub inny przykład - na egzaminie niektórzy ludzie tracą pamięć, zdarza się, że zapominają o wszystkim, choć przecież uczyli się. Dzieje się tak najczęściej, gdy nasze niższe Ja jest zajęte czymś innym tak bardzo, że nie wykonuje polecenia średniego Ja - przyniesienia odpowiednich informacji ze zbioru pamięci. Czym może być w tym czasie tak zajęte niższe Ja, że nie wykonuje poleceń średniego Ja. Najczęściej uczuciem - bo to jego domena. Podczas egzaminu jest to najczęściej uczucie strachu.
Są też osoby, które w takich sytuacjach doznają zupełnie odmiennych doświadczeń. Otóż właśnie podczas egzaminu mają odczucie jakby “otwierały się wszystkie klapki” i czasem bywają zdumione, że podczas nauki zapamiętały jakieś szczegóły, na które ich średnie Ja nie zwróciło uwagi. U tych osób niższe Ja jest w tym momencie wyjątkowo usłużne, przynosi średniemu Ja wszystko, co tylko możliwe - stara się jak najlepiej wykonać swoje zadanie.
Aby się o tym przekonać, wykonaj następujące ćwiczenie: po zrelaksowaniu się  (przygotowanie do modlitwy) poproś podświadomość, aby przyniosła Ci jakieś dawne, zapomniane wydarzenie np. bardzo wesołe. I czekaj na rezultat. Z doświadczenia wiadomo, że u różnych osób przebiega to różnie: czasem przypominamy sobie jakieś dawne zdarzenie natychmiast, czasem trzeba poczekać dłużej.

KOMENTARZE

 • @Autor
  Witam

  Ciekawe.
  Pogadamy, jak wrócę.
 • Bruce Lipton wyjaśnia to chyba lepiej
  http://www.youtube.com/watch?v=_ef1MhxLR3A

  to bardzo istotny element wiedzy o umyśle
  choć bardzo niebezpieczny dla wszelkich systemów manipulacji;-)
 • Uczucia
  To niższe ja jest bardziej skomplikowane.
  Wiele funkcji podtrzymujących życie, wykonywanych nieświadomie, otrzymujemy razem z genami, są niezależne od procesu wychowania.
  Natomiast uczucia kształtuje środowisko w którym dorastamy.
  Tu tkwi potencjalne narzędzie wykrywania psychopatii.
  Psychopata w sytuacji emocjonalnej nie wzruszy się, nie zapłacze.

  Rodzi się też pytanie jaki wpływ na uczucia, niższe ja, mają półkule mózgowe.
  Czy naprawdę prawa półkula jest uczuciowa, gorąca a lewa zimna ?
 • Już jestem !
  To najniższe ja to móżdżek. Prastara struktura, położona z tyłu głowy tuż przy kręgosłupie. Jako ciekawostkę warto podać, że ma więcej neuronów niż reszta mózgu. Ale jego struktura jest stosunkowo prosta - schematyczna. Tak, to on zawiaduje naszym ciałem. Z takich fajnych spraw, to móżdżek odpowiada za refleks i automatyczne działania/
  Więc, jak ktoś się ciebie zapyta która godzina, a ty właśnie w lewej ręce trzymasz kubek kawy, to wiń móżdżek, jak się tą kawą oblejesz.

  A emocje to hipokamp. Twór kompletnie w samym środku. Wszystkie myśli przechodzą przez niego i tam są wzbogacane o elementy emocji i uczuć, oraz, co najważniejsze - o wspomnienia. To fragment mózgu, który zamienia szarą rzeczywistość, czarnobiałego telewizora w pełną kolorów, zapachów i śpiewu ptaków holograficzną wizję.

  Natomiast wyrażanie emocji, które są w hipokampie, jest przekierowane do móżdżku, który na żal i smutek reaguje, mięśniami mimicznymi twarzy i aktywacją workow łzowych, na radość i usłyszany dobry kawał, wykrzywia nasze usta w uśmiechu itd.

  Uczuć podstawowych jest tylko sześć. I tylko dwa są pozytywne. Te 6 najbardziej atawistycznych siedzi głęboko w móżdżku. Ale na przykład różnicę między smutkiem, żalem i nostalgią zabarwia hipokamp.

  Bo warto rozumieć, że wszystko jest w bardzo skomplikowany sposób, w te i we wte połączone ze sobą.

  Tu się na razie zatrzymam.

  Ps. Świetny temat ! :}}}

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031